Úvod Život Film a divadlo Burianova
tvorba
DVD, CD
a knihy

Odkazy O stránkách

Biografie Emílie Burianové – Kristlové:

Emílie Kristlová
Emílie, její tatínek Burian a jeho manželka Nina v přítomnosti důstojníků AČSR
Emílie, její tatínek Burian a jeho manželka Nina v přítomnosti důstojníků AČSR
Narození: 8. dubna 1912 Praha,
Rakousko – Uhersko
Úmrtí: 25. května 1996 Praha,
Česká republika

Jediná dcera Vlasty Buriana Emílie Marie Burianová – Kristlová se narodila 8. dubna 1912 v Praze. Narodila se jako nemanželská dcera Vlasty Buriana (1891 – 1962) s tanečnicí Anči Pírkovou (1892 – 1944). Narodila se vlastně den před Burianovými dvacátými prvními narozeninami. Malou Emilku odmalička vychovávali Burianovy rodiče. S matkou se téměř Emilka nestýkala. Burian s dcerou žil od jejích osmi let. Velmi ji miloval a staral se o ni, vyprávěl ji pohádky, a v pozdějším věku, když už byl Burian slavnější a bohatší, bral dcerku sebou do ciziny.

Jednou dokonce dvacetiletá Emilka vystoupila po boku otce v rozhlase. Podle jejích slov to však byla katastrofa. Ona sama se chtěla stát herečkou, ale nakonec ji to otec rozmluvil. Když byla dospělá, bydlela kousek od tatínka v Dejvicích a často ho navštěvovala. Za války se provdala za pana Kristla a v roce 1944 se jí narodil syn – jediný Burianův vnuk Vlastimil Kristl.

Burianova pravnučka Monika KristlováV padesátých letech byla jako úřednice zaměstnaná v několika zaměstnáních (např. v Ústřední půjčovně filmů). V letech 1953 – 1984 (do odchodu na odpočinek) pracovala v oddělení práce a mzdy v Armádním filmu. O tom, že je dcera „Krále komiků“, kromě pár přátel, nikdo nevěděl.

Po roce 1989 se objevila i ve veřejném životě, kdy byla hostem řady vzpomínkových pořadů, rozhovorů a dalších, a kde vzpomínala na svého tatínka. Největší radost však měla z porevoluční „renesance“ otcovy velké popularity. A ještě umocněné v roce 1991 stým výročím jeho narození. A také z konečného soudního Burianova rehabilitování v roce 1994. Emílie Burianová Kristlová zemřela 25. května 1996 v Praze ve věku osmdesáti čtyř let. Zemřela s hřejivým pocitem zadostiučinění, kterého se jejímu otci v devadesátých letech dostalo. Přes jejího vnuka pokračuje Burianův rod k jeho pravnoučatům Monice Kristlové a Vlastimilovi Kristlovi (který se jako kluk chvíli věnoval dabingu a divadelní práci na prknech Národního divadla a nyní je prý majitelem úspěšné pizzerie), kteří studovali produkci na FAMU. Autor: Jaroslav Lopour

© Jaroslav Lopour 2006 – 2016