Úvod Život Film a divadlo Burianova
tvorba
DVD, CD
a knihy

Odkazy O stránkách

Biografie Niny Červenkové – Burianové:

Nina Burianová
Nina s manželem při natáčení filmu Provdám svou ženu
Nina s manželem při natáčení filmu  Provdám svou ženu
Narození: 12. srpna 1893 Praha,
Rakousko – Uhersko
Úmrtí: 10. dubna 1962 Praha, Československo

Nina se svým manželemŽivotní družka Vlasty Buriana Františka Červenková – Burianová se narodila 12. srpna 1893 v Praze. 4. října 1919 se vdala za Vlastu Buriana (1891 – 1962). O tom, jak se seznámili, se povídalo několik historek. Jisté je však to, že ve svatební den byla již Nina těhotná, ale nakonec potratila a už nemohla mít děti. Jediným Burianovým potomkem tak byla jeho nemanželská dcera Emilka Burianová – Kristlová (1912 – 1996), kterou měl s tanečnicí Marií Pírkovou (1892 – 1944).

Zajímavé je, že se původně jmenovala Františka, Burian ji však říkal Nino a toto jméno ji už zůstalo. Jejich manželství bylo neuvěřitelně pevné. Nina Vlastu nadevše milovala a nemohla bez něho žít. Byla jako jeho „poslušný pejsek“. Všude ho doprovázela a byla jeho věrnou společnicí, rádkyní a přítelem. Byla rovněž přítomná při natáčení všech Burianových filmů a jeho divadelních vystoupení. Burian, Nina a Lamač při natáčení filmu To neznáte HadimrškuByla takovým jeho talismanem pro štěstí. Dnes již je známá věc, že musela být Nina na všech Burianových vystoupení. Jinak by Burian nehrál. Nina byla velmi elegantní a její vrozená elegance ji vydržela až do konce života.

Po válce zůstala Nina jedinou Burianovou oporou a společnicí. Dávala mu sílu vše vydržet a přežít. Když v padesátých letech těžce nemocný Burian jezdil po estrádách po celé republice, jeho žena mu byla vždy nablízku a na všech štacích ho doprovázela.

Důkazem její lásky je také její smrt. Když Burian 31. ledna 1962 zemřel, ztratila Nina jediný smysl života. Chřadla a nakonec zemřela 10. dubna 1962 v Praze ve věku šedesáti devíti let – tři měsíce po Burianově smrti a jeden den po jeho nedožitých sedmdesátých prvních narozeninách. Podle pamětníků zemřela přímo na manželově hrobě… Dnes již je jisté, že by se bez Niny Burian neobešel a nestal by se tak populárním. Autor: Jaroslav Lopour

© Jaroslav Lopour 2006 – 2016